Zeybek Dansı

Zeybek Dansı

Zeybek, Ege denince ilk akla gelen oyun havasıdır. Türk köylüsünü en iyi tanımlayan oyundur. Haksızlığa uğrayanın yanında, düşmanın karşısında mertçe durmayı sembolize eden bir oyundur. Atatürk’ün de oynamayı çok sevdiği zeybek, Kurtuluş Savaşı’nda Ege köylülerinin Kuva-yı Milliye hareketiyle birlikte gösterdikleri kahramanlık destanının bir anısıdır. Kahraman bir ulusun coşku dolu dansı Zeybek ile dans etmenin kültürel boyutunu yaşayacak, geleneksel halk oyunumuzu birlikte icra edeceğiz.

Zeybek Dans Nedir?

Anadolu halk dansları düğünlerde, nişanlarda, asker uğurlamada, yayla yolunda, doğumda, bayramlarda, çeşitli eğlence ve sohbet toplantılarında oynanır. Açık alanlarda oynandığı gibi kapalı yerlerde de oynanır. Doğa olaylarını, günlük yaşamı vb. yansılayan ritüel danslar olabileceği gibi, toplumsal olayları, aşıklığı konu alan danslar da vardır.

Özellikle düğünlerde, topluluğun başında yörenin müziklerini ve oyunlarını iyi bilen ve saygın kişiler bulunur. Halk oyunları figür bakımından zenginliğini bu kişilere borçludur. Onlar da becerilerini ve ustalıklarını göstermek için özgün, doğaçlama figürler yaparlar. Böylece, özellikle gençlere oyunlar gösterilmiş, aktarılmış olur.

Zeybeklik, kendine özgü töreleri, giysileri, rütbeleri, ritüel dansları ve sistematik bir örgütlenme özelliği ile silahlı, örgütsel bir topluluktur. Başlangıçta belki bir meslek örgütü, belki Akşehir’in sıra yarenlerinde olduğu gibi bir dostluk, yiğitlik kuruluşu, belki de yerel bir güvenlik gücü idi. Zeybekler her ne kadar Ege’ye özgüymüş gibi düşünülse de, Eskişehir’in, Konya’nın Kaşıklı Zeybeği ve Ankara Zeybeği, Zeybekliğin Egenin dışında da yaygın olduğunu gösterir.

Zeybek dansları ikili ve daha büyük gruplar halinde oynanır. Bazı yörelerde kadınların danslara aktif olmasa da, eşlik etmesine izin verilmesine rağmen, Zeybek erkek dansıdır. Zeybek dansları, diz vuruş figürleriyle adeta devleri çökerten bir gücün sembolünü yaratırlar… Genellikle Zeybek danslarında kollar hep sağ ayak ileri atılırken yukarı kaldırılır. Kollar omuz hizasında kalmayıp baştan daha yukarı kaldırılırlar. Dansların temposu 3-5 esasına göredir. Bu oyunlarda selamlaşma çok önemlidir. Dans alanına sırayla ve düzgün adımlarla girilir. Büyüklerin karşısında durulur. Az açık duran sağ ayak, sol ayağın yanına sertçe vurulur ve kesinlikle az yana açılıp yere basılır. Zeybek dansının sonunda sol kol indirilir, sağ kol havada bırakılır, vücut dikleşir ve bakışlar sertçe ileri yöneltilir. Vücut katiyen öne doğru eğilmez. Çünkü, eğilmek dalkavukluk olur.

Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Zeybek öğrenmek çok kolay değil. Hobi olarak dans etmek isteyenler için 2 veya 3 aylık bir eğitim yeterli olmakta. Ancak 4. ve 5. haftada dansçıların zorlanacağı hareketlerle karşılaşılabilir. Bu nedenle her gün pratik yapmak önemlidir. Profesyonel Zeybek dansçısı olmak isteyenler ise daha fazla çalışacakları sürece giriyorlar.

Haftalık Ders Programı

Detaylı Ders Programlarımız için Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

Ders Ücreti

Ders Ücretlerimiz için Lütfen Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

  • Paylaş

abdabakirkoy