Sirtaki Dansı

Sirtaki Dansı

Ege’nin karşı kıyısındaki komşu Yunanistan’ın geleneksel kültürünün vazgeçilmezlerinden olan Sirtaki’yi öğrenmek, yeteneklerinizi keşfetmek, dansın keyifli dünyasına adım atmak ister misiniz? Cevabınız evetse, sirtaki kursu tam size göre! ABDA’nın profesyonel eğitmenleriyle komşunun kültürünü yakından tanımak ve dans etmenin keyifli dünyasına adım atmak, yunan müziğinin harika ritimleri ile kanınızı kaynatarak, pistlerde harikalar yaratacaksınız.

Sirtaki Dansı Nedir?

Yunan dansı olarak tanımlanan Sirtaki, Osmanlı döneminde İstanbul’da Arnavut kasapların oynadığı danstır. “Hasapiko” (kasap) dansından doğduğu bilinen Sirtaki, İstanbul’un Fener ve Balat semtlerinde, kasap loncaları arasında yapılan ve kasapların hayvanları kesmeden önce yaptıkları hareketlerden oluşan bir dans türü.

Ancak Sirtaki’nin ünlenmesi Giorgos Provias tarafından çekilen 1964 tarihli Zorba filmi ile olmuştur. Míkis Theodorakis’in Zorba Dansı adlı müziğiyle oynanmaya başlanan Sirtaki bu tarihten sonra hem kendi vatanında hem de dünyada yayılım göstermiştir.

Müzik olarak 2/4’lük bir ölçüye dayanır ve 4/4’lük ölçü ile biter. Şarkılar Buzuki adlı geleneksel enstrüman ile çalınır. Mutluluğu ve hüznü aynı anda anlatması nedeniyle coşkulu bir dans olarak nitelendirilir. Çeşitli sıçrama ve bükülme hareketleri ile ağır hareketler içerir.

Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Sirtaki öğrenilmesi kolay bir dans. 1 – 3 aylık bir eğitim sonunda dans pistlerine çıkacak kadar iyi dans edebilirsiniz. Bu dansta önemli olan müziğe ayak uydurarak ağır ve hızlı hareketleri başarılı bir şekilde ve tam zamanında gerçekleştirmek. Müzikle arası iyi olanlar bu dansı daha rahat öğrenecekler.

Haftalık Ders Programı

Detaylı Ders Programlarımız için Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

Ders Ücreti

Ders Ücretlerimiz için Lütfen Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

  • Paylaş

abdabakirkoy