Rumba Dans

Rumba Dans

Rumba, yavaş tempolu, zor; ama eşsiz bir Latin Amerikan dansıdır. Çiftler arasındaki tutkuyu hareketlere yansıtır. Yavaş, kalp atışını andıran ritmi ve romantik müziği onun etkisini güçlendirir. Rumbada ritim, kalp atışlarını andıran tempodadır. Danstaki figürler ve koreografi, kadın ve erkek arasındaki tutku ve romantizm gözler önüne serer. Rumbanın ruhunda, kadının erkeği baştan çıkarmaya çalışması ve onu kışkırtmak için ateşli kalça figürleri yapması vardır. Erkekse, kadının cazibesine kapıldığını hareketleriyle göstermeye çalışır ancak bu hikaye kadının erkeğe bağlanmaması ve onu reddetmesi ile son bulur. Rumba ile Latin ezgilerinin kıpırtısına kendinizi kaptıracak, vücudunuzu keşfedecek, partnerinizle aranızdaki çekimi sergileyecek, dans etmeyi çok seveceksiniz

Rumba Nedir?

Rumba dansı, İspanyol ve Afrika kökenleri olan bir danstır. Rumba, ateşli bir davul orkestrasında yapılan folklorik danstır ve 16 ncı yüzyılda Afrika’dan Küba’ya gelen kölelerin Latin dünyasına dansın doğmasında önemli payı vardır. 1913 Yılında Lew Quinn ve Joan Sawyer tarafından Amerika Birleşik Devletleri’yle tanıştırılan rumba, Pierre Lavelle tarafından 1950’lerde Avrupa’ya tanıtıldı. Günümüzde, çok farklı stillere sahip olmasına karşın, uluslararası salon dansı olara standardize edilmiş kurallara sahiptir.

Rumba, “Latin valsi” olarak de adlandırılır. Bunun temel sebebi; valsteki figürlerin bir kısmının, rumbanın zamanlaması ve Küba kalça hareketi ile rumba dansına yedirilebilmesidir. Küba’da “rumbiar” kelimesi dans etmek anlamında kullanılır ve rumba kelimesinin bu fiilden türetildiği düşünülmektedir.

Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Rumba, yavaş bir tempo ile yapılan ve evrensel olarak “aşkın dansı” olarak bilinen bir Latin dansıdır. Küba hareketi olarak bilinen kalça hareketi ön plandadır. 4/4’lük bir ritme sahip olan rumba, pozisyon dansıdır ve dar alanlarda rahatlıkla icra edilebilir. Özünde karşı cinsi baştan çıkarmak yer aldığı için kişilerin yetenekleri ve özgüvenleri önemli oluyor. Kadın dansçılara burada büyük görev düşüyor. Hızlı öğrenen ve kendine güvenerek hareketlerini sergileyen dansçılar ne kadar hızlı öğrenirlerse bu dans daha zevkli halde yapılır.

Temel Rumba adımları 1 – 3 aylık süreçlerde öğrenilebilir. Başlangıç seviyesini aşan dansçılar, uzmanlaşmak için ileri hareketleri öğrenmeliler. Profesyonelleşmek isteyenler için de herhangi bir süre öngörmüyoruz. Zor bir dans türü olduğunu belirttiğimiz Rumba’ya yeterince hakim olmak için çok çalışmanız gerekecek.

Haftalık Ders Programı

Detaylı Ders Programlarımız için Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

Ders Ücreti

Ders Ücretlerimiz için Lütfen Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

  • Paylaş

abdabakirkoy