Roman Dansı

Roman Dansı

9/8’lik Ritimlerle Yerinizde Duramayacaksınız! Roman dansının tekniklerini, duruş ve hareketlerini, bedeninizi nasıl kullanmanız gerektiğini profesyonel ABDA eğitmenleri ile mükemmel şekilde öğreneceksiniz. Sizler göbek atmanın rahatlığı ile tanışacak, yeni bir hobi edinecek ve dansın renkli dünyasında kendinizi çok mutlu hissedeceksiniz.

Roman Dansı Nedir?

Romanların tarihleri yüzyıllar öncesine dayanıyor. Göçebe yaşamdan kaynaklı 16. yüz yıla kadar kayıtlara geçmeseler de insanlığın varoluşundan beri kendi kültürlerini taşıdıkları öngörülüyor. Sürgünlerde, katliamlarda, göçlerde kendi özünü koruyan ama sürekli gelişen, sürekli öğrenen bir halkın kültürü bu. Kökleri Hindistan’a dayanan Çingenelerin, izledikleri tüm yollardan aldıkları dans ve müzik kültürünü gittikleri yerlere taşımışlardı. Hindistan’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan Balkanlar’a, Balkanlar’dan Kuzey Afrika’ya, Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan Amerika’ya… Yaşadıkları tüm ülkelerde her türlü baskıyı gören, Fransa’da Gitane, Almanya’da Zigeuner, Bulgaristan’da Tisigani, İtalya’da Zingari, Romanya’da Tigani ve Türkiye’de Çingene gibi isimlerle anılan Romanların kültürel dansına Roman denmektedir. Duygularını dansla ifade eden bu halk, acılarını hareketli ritimlerle unutmaya çalışmışlardır.

Dansı ve müzikleri bütün dünyaya yayılan Romanlar, Türk kültürünün de bir parçası haline gelerek farklı bölgelerde yaşar ve danslarını icra ederler. 9/8’lik ritimle yapılan Roman Dansı, doğaçlama yapılır ve herhangi bir kuralı yoktur. Hindistan dansları ile benzerlik gösteren figürler içerir. Ayrıca oryantalden de benzer hareketler barındırır. Teatral bir havada gerçekleşen Roman dansında karşı tarafı kızdırmak ve ona hava atmak gibi temel duygular işlenir. Dünyanın en keyifli danslarından biridir.

Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Roman dansını içerdiği hareketlerin Oryantal, Flamenko gibi danslardan da tanıdık olması nedeniyle 2 aylık bir süreçte öğrenebilirsiniz. Ancak herkes göbek ve kalça hareketlerini kolaylıkla yapamaz. Bu nedenle bol bol pratik yapmak gerekli. Gösterilere çıkmak ya da profesyonel anlamda Roman dansı yapmak isteyenler ise en az 6 aylarını sıkı bir çalışma programına harcamalılar.

Haftalık Ders Programı

Detaylı Ders Programlarımız için Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

Ders Ücreti

Ders Ücretlerimiz için Lütfen Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

  • Paylaş

abdabakirkoy