Kizomba Dans

Kizomba Dans

Kizomba, salon ve sokak dansı olarak beğeni toplayan bir dans ve müzik türü olarak dikkat çekmekte olup, kökeni Afrika’da olsa da “Kizomba” ABD ve Avrupa’da ‘Dünyanın en seksi dansı’ olarak anılır.

Ayrıca Afrika Tango’su olarak da tanımlanmakta olan Kizomba, Angola’nın Portekiz sömürgesinde kaldığı sıralarda Tango, Milonga, Son, Plena gibi diğer dans türleri ile harmanlanarak oluşturulmuştur.

Bachata ve tango figrülerini de bir arada görebileceğiniz bu dans ve müzik türünde kendinizi oldukça mutlu hissedeceksiniz. Kimilerine göre bachata ve merengue’den daha keyifli olan bu dans, öğrenilmesi gereken dansların en başında yer almaktadır.

Kizomba Nedir?

80’lerin başında Angola’da doğmuş olan Kizomba, 15-16. yüzyılda gerçekleşen kolonizasyon süreci içerisinde, diğer Afrika ülkeleriyle birlikte Angola’nın da kültür etkileşiminden payını alması sonucu ortaya çıkmış bir dans türü. Diğer dans türleri de incelendiğinde, kizombanın tango ile baccatadan parçalar barındırdığının söylenmesinin sebebi ise, bir yandan semba ve diğer geleneksel Afrika danslarının diğer yandan da Afrika müziğinin bu kolonizasyon süreci içerisinde Avrupa’nın yoğun etkisi altında kalmış olmasıdır.

Dolayısıyla kizomba, onu latin dansı zannedenlerin aksine, afrika kökenli bir dans. İnsanlara kizombayı benimsetmek ve kabullenme sürecini hızlandırmak amacıyla her ne kadar bir süre latin dansları çatısı altında faaliyet gösterdiği izlenimi verilse de, bu dansın kökeni tango, salsa gibi danslardan farklı olarak Afrika. Buna ek olarak Angola dilinde kizomba, “parti” anlamına gelmektedir.

Genel olarak latin danslarının aksine sabit bir çizgide ilerlemeyen ve farklı performanslarda farklı duygular yakalayabileceğiniz bir dans türüdür.

Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Kısa zamanda öğrenilmesi ve dans pistinde keyfine varılması kolay bir dans olmakla birlikte Kizomba, sürekli yeni adımlarla ve hareketlerle geliştirilerek meydan okuyucu ve ilginç olmaya devam eder. Bu nedenle diğer Latin dansları gibi belirli bir süre biçmek doğru olmayabilir.

Bachata ve Salsa’ya benzer figürleri nedeniyle 2 – 3 aylık süreçlerde Kizomba’yı öğrenmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Haftalık Ders Programı

Detaylı Ders Programlarımız için Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

Ders Ücreti

Ders Ücretlerimiz için Lütfen Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

  • Paylaş

abdabakirkoy