Çarliston Dans

Çarliston Dans

Tek başına, çiftli ya da gruplar halinde gerçekleşen bu dansın temeli ayak figürlerine dayanır. Ayak uçlarının içe, topukların dışa döndürülerek atılmasından oluşan bu dans türü, Güney Karolina’daki Charleston ile özdeşleştirilen, Afro-Amerikanlar’a özgü bir halk dansıdır. 1923 yılında, Afro-Amerikanlar’ın “Runnin Wild” adlı müzikalinde sahnelenmesinden sonra, büyük beğeni toplayan Çarliston Dansı, böylelikle ulusal bir dans haline dönüşmüştür.

O dönemin en büyük yarışları da bu danslar için yapılan müziklerde meydana geldi. Böylelikle müzik dünyası, büyük bir rekabet içerisine girdi. Kimin müziği daha çok sevilecek, ritmler hangisinde güzel duracak ve daha nice sanatsal savaş, dönem gençliğinin en büyük uğraşı oldu. Neredeyse her diskoda, toplantıda ve düğünlerde bu dans sergilendi, gençler kendilerini bu müzik ve figürlerle ifade etti.

Günümüzde de ABDA dans okulunda, Çarliston Dans dersleri oldukça fazla ve hala aynı beğeni, aynı ilgi ile varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Keyifli müzikleri, farklı koreografileri, rengarenk kıyafetleri ve yüzünüzü güldürecek figürleri ile Çarliston dans derslerine bekliyoruz.

Çarliston Dans Nedir?

Çarliston, 1920’lerde son derece yaygın olan ve sık sık yeniden canlanan caz dansıdır. Tek başına, çiftlerle ya da grup halinde yapılır. Temel ayak figürü, ayak uçlarının içe, topukların dışa döndürülerek atılmasından oluşur. 1903 kayıtlarında adına rastlanan Çarliston, ABD’nin bütün güney eyaletlerinde bilinen, özellikle de Güney Carolina’da bulunan, Charleston şehri ile özdeşleştirilen, Afro-Amerikanlar’a özgü bir halk dansıdır.

Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Eğlenceli bir dans olması nedeniyle kişilerin Çarliston’u daha çabuk öğrendikleri gözlemlenmiştir. Alacağınız dersler neticesinde 1 – 3 aylık bir sürede başarılı bir şekilde Charleston yapabilirsiniz. Yetenekli olan ve daha önce dans dersi almış kişiler hareketleri rahatlıkla öğrenirler. Profesyonel olarak Çarliston yapmak isteyenler ise daha uzun bir süre bu dansla vakit geçirecekler.

Haftalık Ders Programı

Detaylı Ders Programlarımız için Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

Ders Ücreti

Ders Ücretlerimiz için Lütfen Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

  • Paylaş

abdabakirkoy