Bachata Dans

Bachata Dans

“Acılı aşk şarkısı” anlamına gelen; Yoksul, dışlanmış kesimin bir parçası kabul edilen bachata, Bu yüzden yoksul, dışlanmış kültürün bir parçası kabul edildiği için insanların arasındaki duygusal bağın simgesi ve göstergesidir, ayrıca romantik ve romantik olduğu kadar da sıcak bir dans türüdür.

Bachata Dominik Cumhuriyeti’ne özgü, müzik ve dans türü olarak bilinir ve Gitarın ön planda olduğu; bas-gitar, bongo, maracas, guiro gibi çalgıların bulunduğu müzikler eşliğinde yapılır. İlk bachata parçaları 1961 yılında kaydedilirken, José Manuel Calderón ve Leonardo Paniagua bu kayıtların sahibiydi. Ama bachatanın asıl başarısı 1991’de “Burbujas De Amor” adlı şarkının Hot 30’a girmesi ile başlar. Daha sonrasında 1999 Frank Reyes şarkıları ile bachata dansı yaygınlaşarak pistlerdeki yerini sağlama almıştır.

Bachata Nedir?

Temel hareketleri diğer Latin dansları ile benzerlik gösterse de kalça ve bel figürleri birbirinden ayrılır. Bachatada merengue, cuba bolero ve salsa dans figürlerine oldukça sık rastlanır. Öncesinde merengue ya da salsa gibi dansların öğrenilmesi bachatanın temel hareketlerinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır çünkü özellikle salsa, bachatadan daha teknik içererek vücudu kontrole yoğunlaştırır ve salsada öğreneceğiz her hareket bachata stilinize katkı sağlar.

Bachata temel olarak 4/4’lük ritim üzerine yapılan bir dans türüdür. Bachata temel hareketi (basic) dört adımdan oluşur. Genellikle belli başlı figürlerden ziyade dört adım sağa dört adım sola şeklinde gerçekleşir. Bu dört adımlık hareketin üzerine genel figürler oturtulur. Dördüncü adımda kırarak kalça atılır. İlk üç adımı yürüyerek giderken, dördüncü adımı abartı bir şekilde atmanız hoş görünmeyecektir.

Sosyal bir dans olsan salsa günümüze kadar yayıldığı farklı ulusların etkisinde kalarak, birçok yeni stil geliştirmiştir. Bu stillerden bazıları Porto Rico, New York, Küba, Mambo, Miami, Los Angeles ve Kolombiya stilleridir.

Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Bachata yapmayı mesleki olarak değil de sosyal amaçlı yapmak istiyorsanız 1 – 3 ay içerisinde rahatça öğrenebilirsiniz. Kurlar genellikle 2 – 3 aylık süreçleri kapsadıkları için kursiyerler gelişimlerini daha rahat görebilecekler. Öğrencinin öğrenme hızı ayrıca yeteneğine, daha önce herhangi bir dansı yapıp yapmadığına, esnekliğine, derse katılım oranına ve yaşına göre değişiklik gösterecektir.

İsteyen öğrencilere özel ders imkanı sunulurken eğitmen ile bire bir çalışmak öğrenme hızını daha da artıracaktır. Profesyonel kariyer hedefi ile hareket edenlerin ise daha hızlı davranmaları, bir an önce Bachata’ya başlamaları ve bol bol pratik yapıp yarışmalara katılmaları gerekmektedir.

Haftalık Ders Programı

Detaylı Ders Programlarımız için Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

Ders Ücreti

Ders Ücretlerimiz için Lütfen Çağrı Merkezimizden Bilgi Alınız : +90 (212) 571 2232

  • Paylaş

abdabakirkoy